Casanova

To je titul nového a prvního celovečerního filmového snímku z dílny Divadla V Pytli. Respektive „obrazové fantazie“, jak své nízkorozpočtové dílo, vznikající postupně během posledních pěti let převážně v prostorách státního zámku Duchcov, tvůrci nazvali. „Kdo očekává výpravný historický velkofilm, bude asi zklamán. Kdo se těší na plejádu erotických scén, těší se také marně. Kdo se však nebojí fantazie, miluje odkazy historie a rád se nechá uchvátit géniem loci, kudy kráčely dějiny, ten je teď ve správný čas na správném místě. A vrznou dveře a do tmy jsou slyšet kroky, rozléhající se chodbou zámeckou…“, přibližuje vypravěčova slova a úvodní scénu jeden z tvůrců Petr Stolař.

A JAK VZNIKAL?

Krom něj se na filmovém díle podílel i kameraman Jirka Eichler, kterému se Casanova, hlavní postava celého příběhu, doma doslova zabydlel! Právě v domácím studiu v Krupce se totiž už tři roky jednotlivé pasáže nasbíraných záběrů skládají, upravují a vkládají do dějové linky, která není zrovna z nejjednodušších. „S Petrem je to těžké. Každý nový podnět při natáčení byl pro něho impulsem k dalším třem možným variantám. A ty jsme taky museli natočit!“, dodává s úsměvem současně i střihač, zvukař, řidič, pilot a hudební režisér filmu. Třetím mužem autorské trojice je slovenský režisér  Vlado Baran, který už sklízel mnohá ocenění na poli amatérského filmu z vlastní produkce. Například „Krupská pečeť“ obohatila Vladovu sbírku režijních úspěchů za jeho v Čechách první představený stylizovaný dokument  „Posledná noc Grófky Alžbety“ o Čachtické paní, na kterém se už v roce 2005 herecky i technicky podílelo právě Divadlo v Pytli. A tady někde začala dlouholetá spolupráce, která po dalších společných krátkých filmech i dokumentech vyústila v přípravu filmového projektu Giacomo – živá legenda, jenž měl být původně jen hraným dokumentem. Naštěstí  –  kde člověk plánuje, Bůh se směje. A kde sídlí tvůrčí duch, není hranic …

Hrubý scénář k filmu vznikl na základě oživených prohlídek státního zámku Duchcov, kdy se v autorských kostýmech pozdější produkční, kostymérky a stylistky filmu  Evy Stolařové Trejtnarové návštěva expozice „casanovského křídla“ proměnila v živými postavami zabydlenou a dobovými texty oživlou procházku historií konce 18. století – tedy doby, kdy na Schloss Dux, jak se duchcovské sídlo Valdštejnů nazývalo, na pozvání od hraběte Josefa Karla Emanuela zavítal i jeden z nějvětších dobrodruhů své doby – Giacomo Girolamo Casanova.

Právě jeho posledních 13 let života, plných vzpomínek, hořkosti, vzdoru i smíření s osudem zachycuje barvitý snímek, ve kterém se v roli malého, mladého, starého i ducha Casanovy představí hned tři generace Stolařů. Snímek Giacomo – živá legenda se tak stává celorodinným filmem nejen z pohledu diváků, ale i protagonistů.

S rostoucí plností scén a vyčerpáním herecké základny našeho divadla se nakonec na početnější a hromadné scény aktivizují doslova všechny rodinné a přátelské zálohy!“, dodává Stolař a vedle rodičů, babiček, dědů, neteří a jejich nedělních návštěv, jež byly do scén okamžitě zakomponovány, vyjmenovává i starosty okolních obcí, kteří se ve filmu mihnou – někteří i s celými rodinami. Nutno však říci, že se jednalo o kompletní týmovou práci všech zúčastněných, kteří mnohdy ve svém volnu nebo i pracovním vytížení, věnovali kolikrát i desítky a stovky hodin na naplnění snu o ztvárnění úchvatného příběhu duchcovské legendy. Za některými záběry se štáb doslova na otočku přes noc přesouval do Benátek, pro únik z olověných komor posloužilo zase historické podkroví teplické radnice, kam se technika nosila po žebříku. A pro úvodní záběr scenérie Teplic bez aut, antén a paneláků, se kamera vyšplhala i na střechu OC Fontána!

Však co vám budeme vyprávět! Přijďte se na tu poetickou filmovou slávu doby dávné podívat! Světová premiéra bude u příležitosti výročí oslav 20 let Divadla V Pytli právě v Teplicích, v pátek 26. srpna 2016 na vnitřním nádvoří teplického zámku, a to rámci Letního kina na zámku! Promítání začíná ve 21.00, ale už od 19.30 máte možnost se setkat s tvůrci i herci na neformální vernisáži fotografií Vlada Barana z natáčení i filmových kostýmů Evy Stolařové, spojená s povídáním o filmu. Předprodej vstupenek zajišťuje DK Teplice.

Děkujeme všem za pomoc při natáčení a těšíme se na vás na premiéře!
Obzvláště velký dík pak patří:
Evě Stolařové Trejtnarové, „produkční v akci“, bez jejíhož vkladu a invence by některé scény vůbec nevznikly, natož pak kostýmy nebo celé studiové aranže – a to by byla velká škoda!

Vladovi Baranovi za cesty Evropou na natáčení, kterému dal klid a styl, filmu pak vyvážené záběry.
Jirkovi Eichlerovi za otevření domova všem tvůrcům a hercům po celou dobu úžasné tvůrčí práce a novátorský přístup a stálé vylepšování techniky i záběrů, a že nakonec přestal počítat hodiny ve střižně.

Všem hercům i nehercům, že šli z role do role po hlavě – někdy i bezhlavě, a zastali posty techniků a nosičů. Vaškovi Romanovi třeba za sehrání všech „ostatních“ rolí, někdy i sám se sebou.

Za finanční pomoc od Ústeckého kraje, Města Duchcova a Města Teplice.
Do „poslední klapky“ v březnu 2016 se nám podařilo získat celkem 124.000 Korun českých, se kterými si štáb musel po dobu 3 let v akci vystačit a poradit. Právem tedy můžeme celý projekt označit po dobu jeho vzniku za skutečně – až neskutečně „nízkorozpočtový“.
O to větší dík za vstřícnost – při noční scéně a přepadení s ohněm nás nikdo nezatkl. Za vklad času – přesun do Benátek na rozbřesk bez turistů.
Za materiální podporu – dorty a kuřata na hostinu, závěsy na scénu, svíčky co ještě kapou vosk a jídlo a pití za kameru.
Za podporu a důvěru veškerou – přístup na půdu teplické radnice nebo dubského kostela, stejně tak za možnost „být a žít“ na státním zámku Duchcov
pro potřeby natáčení.

A děkuji všem našim partnerům, i obchodním, stávajícím i budoucím, že kouzlo poetiky,
které jsme se snažili zachytit v 92 minutách barevného snímku, nám pomohou uvést do života!

Děkujeme!
Za Tým Giacomo
Petr Stolař
V Hrobu, 27. 07. 2016, měsíc před premiérou